GWI a video platformy: u Čechů jsou populární lokální streamovací služby

Češi sledují nejčastěji videa na YouTube. Hned v závěsu jsou lokání služby. Přečtěte si, co dalšího o streamovacích platformách říkají data GWI.

Největší světová výzkumná platforma GWI mapuje díky spolupráci s komunikační skupinou Publicis Groupe od loňského roku nově spotřebitelské chování i v České republice. Kontinuální spotřebitelský průzkum přináší marketérům na čtvrtletní bázi unikátní data o české internetové populaci a my vám z něj pravidelně nabízíme pohled na jednu konkrétní oblast. V dnešním článku se zaměříme na téma video platforem.  

ČEŠI TRÁVÍ SLEDOVÁNÍM VIDEOPLATFOREM HODINU DENNĚ

Platformy pro streamování videa zažívají v posledních letech boom. Jak vypadá situace v Česku? Seriál, film nebo třeba reality show si na jedné ze streamovacích platforem denně pustí více než dvě třetiny Čechů, častěji pak muži (71 %) než ženy (61 %). Z dat GWI také vyplývá, že sledování video platforem je populárnější u mladých lidí. Ve věkové kategorii 16 – 24 let využívá streamovací služby denně 76 % z dotazovaných, zatímco u nejstarší věkové skupiny (55 – 64 let) je to 55 %. 

gwi

V průměru tráví Češi sledováním videí hodinu denně. Nejčastěji zapínají streamovací platformy na 30 minut až 2 hodiny. Jedná se téměř o 30 % respondentů. Jen 9 % lidí pak denně sleduje video v rozmezí 2 až 4 hodin a déle než 4 hodiny tráví čas se streamovacími službami 6 % dotazovaných.

 

U ČECHŮ MAJÍ ÚSPĚCH LOKÁLNÍ PLATFORMY

Nyní se podíváme na to, které konkrétní streamovací platformy jsou u nás nejpopulárnější. V posledním měsíci si Češi nejčastěji pouštěli YouTube (61 %) a Netflix (39 %). Obě platformy jsou oblíbené především u Generace Z, což platí také pro HBO Max nebo Disney+.

Populární jsou u Čechů také lokální projekty. Víc než třetina populace (35 %) si v posledním měsíci pustila iVysílání České televize. Pořady na platformě iPrima pak sledovalo 24 % lidí a na Voyo přes 17 %. Tyto streamovací služby jsou u nejstarší věkové kategorie dokonce oblíbenější než právě třeba Disney+ a HBO Max.

Naopak známé lokální internetové televize jako Stream.cz nebo Mall TV se těší menšímu zájmu lidí. Na první jmenovanou se v posledním měsíci podívalo necelých 6 % respondentů, u Mall TV je číslo ještě nižší, konktrétně 3 %.

GWI

 

SDÍLENÉ PŘEDPLATNÉ JE VÝSADOU MLADÝCH

Závěrem se zaměříme na předplatné streamovacích platforem. Z celkové populace si ho platí více než polovina lidí (56 %). Nejčastěji se jedná o nejstarší věkovou skupinu 55 – 64 let, kde si předplatné pořídilo téměř 61 %.


Češi většinou nakupují takový typ předplatného, který mohou sdílet s ostatními uživateli. Tento typ je výsadou věkové kategorie 16 – 24 let, vlastní ho přes 66 % dotazovaných. Naopak nejstarší kategorie sdílení předplatných příliš nepodporuje. Pořídila si ho čtvrtina respondentů.