Česko finančně podpoří vývoj počítačových her
Celebrity a známé tváře se stále častěji objevují v gamingovém prostředí a Discord spouští marketingový produkt Quest. To vše najdete v prázdninovém přehledu novinek ze světa herních platforem.
Pravidelná várka novinek ze světa herních platforem pro marketéry, aktuální dění v gamingu, streamingu i esportu, nové reklamní formáty a příležitosti pro značky. O tom všem je rubrika Gaming Shots, kterou pro vás připravují experti z Publicis Play.
Vláda rozhodla o finanční podpoře pro vývoj počítačových her
Český herní průmysl podle posledních dat vygeneroval roční tržby 7,5 miliardy korun, zisk z toho činil přibližně 2 miliardy. Vývojářské firmy v Česku jsou pak díky hrám jako Mafia, Kingdom Come nebo Beat Saber celosvětově uznávané. I přesto ale v tuzemsku chyběla systematická podpora herního odvětví (ve světě ne tak výjimečná). To se teď změní. Díky přeměně fondu kinematografie na fond audiovize, kterou koncem června schválila vláda, bude stát nově kromě filmu podporovat také vývoj počítačových her.
Jak psal server Czech Crunch, toto rozhodnutí u vývojářů budí rozporuplné reakce. Na jednu stranu si totiž uvědomují, že státní podpora může pro herní odvětví znamenat lepší systém vzdělávání, nižší byrokratickou zátěž a snazší zaměstnávání zahraničních pracovníků (především to je pro ně aktuálně důležité téma), na tu druhou ale vidí i negativní dopady. Jak některé velké firmy, tak i nezávislí vývojáři se bojí toho, že finanční podpora způsobí vznik méně kvalitních projektů, které by v komerčním prostředí běžně neobstály. Nebo nových herních titulů vytvořených čistě za účelem získání dotace. Uvidíme, jak to celé dopadne.
Discord spouští marketingový produkt Quests
Sociální síť pro gamery Discord si k devátým narozeninám nadělila rebranding a v rámci novinek se mimo jiné rozhodla prohloubit spolupráci s endemickými značkami. Přestože platforma od samého počátku zarytě odmítá tradiční formy inzerce, značky jako Samsung ji již několik let úspěšně využívají jako klíčový marketingový nástroj pro komunikaci s hráčskou komunitou. Zároveň se Discord nikdy nebránil zapojení značek v ekosystému. Jak píše server Digiday, pokud značky respektují pravidla sítě a využívají API, mohou si prostředí přizpůsobit svým potřebám. 200 milionů uživatelů za tu trochu práce stojí.
V květnu spuštěná fíčura Quests posouvá spolupráci s endemickými brandy na další level. Jak to funguje? Hráči v menu Discordu uvidí notifikaci o dostupném úkolu (=questu) ve hře, který když splní (díky zapojení svých přátel), získají nějakou formu (většinou in-game) odměny. Hráči jsou tak přímo zapojeni do propagace hry namísto toho, aby pasivně konzumovali obsah jako v případě klasické reklamy. Forma je hravá a neinvazivní, což je u velmi citlivé uživatelské báze zcela zásadní. Možnost dosud využilo šest herních titulů: Genshin Impact, The Finals, Playerunknown’s Batlegrounds, Lost Ark, Honkai Star Rail a Call of Duty – a na konec června se spustil Quest také pro Minecraft.
Příliv celebrit do gamingového/streamovacího prostředí
Svět streamování a gamingu se stále častěji propojuje se světem celebrit a známých tváří. Naposledy byla například do herního titulu Fortnite přidána celkem překvapivě legendární metalová skupina Metallica. Hráči si tak nově mohou přímo ve hře koupit skin (kosmetická změna charakteru, za který hráč hraje) jednotlivých členů kapely a také jejich hudbu. Fortnite tak dokazuje, že se stává prvním funkčním metaversem, ve kterém hráči mohou vypadat jako jejich oblíbená celebrita. Navíc v něm najdou desítky her a hudebních festivalů a vývojáři každý týden přichází s něčím novým.
Ve spojení s gamingem se už celebrity ukazují i v reálném prostředí. Nejúspěšnější Twitch streamer Kai Cenat si na svůj stream pozval oblíbeného amerického komika Kevina Harta, se kterým u sebe doma udělal 24 hodinovou “přespávačku”. Na živý přenos se dívalo ve špičce 712 tisíc diváků najednou a za 11,5 hodiny vysílání přilákal skoro 5 milionů diváků. Kai se zvaním celebrit na svůj stream hodlá pokračovat, momentálně má domluveného slavného rapera Travise Scotta. Je tedy dost pravděpodobné, že podobný trend uvidíme i u evropských a časem možná také českých streamerů.